Nawet osoby, które nigdy nie miały bezpośrednio do czynienia z salsą, kojarzą ten taniec i jego latynoskie pochodzenie. Większość ludzi wie też, że jest on bardzo energetyczny. Jakie dokładnie jest jednak pochodzenie salsy i czy jej nazwa słusznie kojarzy nam się z popularnym sosem do nachosów?
Ciekawostki na temat salsy, których mogłeś nie znać
Jako gatunek muzyczny salsa powstała w latach 40. XX wieku, stanowiąc przemieszanie muzyki karaibskiej i arfokubańskiej. Jej charakterystyczne brzmienie wynika również z faktu, że rozwijała się pod znacznym wpływem święcącej w tamtych czasach triumfy muzyki jazzowej. Choć ojczyzną zarówno muzyki, jak i tańca o tej nazwie jest Kuba, w rzeczywistości centrami ich rozwoju były również pozostałe państwa latynoskie Ameryki Północnej – ze szczególnym uwzględnieniem Karaibów. Co ciekawe, swoje piętno odcisnął na salsie także Nowy Jork, w którym wykształcił się jej odrębny styl – salsa New York.
Mając tak bogate pochodzenie i czerpiąc z tak zróżnicowanych wpływów, na przestrzeni trzydziestu lat od początków swojego istnienia salsa przybrała formę eklektycznego, pełnego energii tańca, który można wykonywać do niemal dowolnej muzyki. Tańczona jest zarówno w parach, jak i solo, a strój czy dobór obuwia do tańca nie mają tu znaczenia. Co więcej, termin „salsa” obejmuje wiele specyficznych technik tańca, które znacznie różnią się między sobą – zaliczają się do nich m.in. salsa kubańska, salsa portorykańska czy wspomniany wyżej styl nowojorski.
Ciekawostką, z której niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy, jest pochodzenie nazwy tego tańca. Wywodzące się z języka hiszpańskiego słowo salsa odnosi się do powszechnie znanego ostrego sosu będącego dodatkiem do tacos, nachosów, burrito i innych dań meksykańskich. To pozornie dziwaczne powiązanie ma głęboki sens – salsa to po hiszpańsku zarówno określenie sosu, jak i jego pikantnego, rozgrzewającego i aromatycznego smaku. Czy istnieje lepsze określenie dla eklektycznego charakteru tego tańca, a przede wszystkim – dla jego ognistej energii i gorących wrażeń, jakich doświadczają tancerze?