Spis treści
Swing jest tańcem, który wykonuje się w parach do muzyki jazzowej. Wyróżniają go energiczne ruchy oraz pozytywny charakter. Podczas jego pokazów partnerzy często zamieniają się miejscami i wykonują wiele obrotów. Szczególnie ważne podczas swingowania są rytmiczne ruchy nóg. Nierzadko taniec ten można zobaczyć w filmach czy serialach. Skąd pochodzi? Kiedy stał się sławny?
Historia swingu — to warto wiedzieć!
Opisywany w tekście taniec pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Pojawił się w latach 20. XX wieku, kiedy popularnością cieszyła się też muzyka jazzowa, do której również obecnie jest wykonywany. Źródeł swingu należy szukać w okresie Harlem Renaissance, czyli czasu wyróżniającego się znacznymi osiągnięciami Afroamerykanów w dziedzinie kultury. Energiczny swing stał w opozycji do europejskich stylów tańca.
W latach 40. oraz 50. XX wieku powstało wiele rodzajów swingu. Warto podkreślić, że taniec ten zapisał się również w historii Niemiec. Kiedy rozwija się ideologia nazistowska, stanowił on wyraz sprzeciwu poglądom przedstawianym przez władze państwa. Niestety, wiele z osób będących w parodiującej Hitlerjugend grupie młodzieżowej, trafiło do obozów koncentracyjnych. Moda na swing powróciła w latach 80. XX wieku. Obecnie dalej ma on swoich zwolenników, którzy chętnie się go uczą.
Dlaczego warto zacząć naukę swingu?
Dlaczego nauka tańca takiego jak swing to dobry pomysł? Przede wszystkim wprawia on w dobry nastrój. Co więcej, podczas jego wykonywania robi się wiele szybkich ruchów, co sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej oraz rzeźbieniu mięśni. Kurs tańca to świetny wybór dla każdego, kto chce zadbać o swoją sylwetkę. Należy jednak przy tym pamiętać, że swing wymaga poczucia rytmu oraz kondycji i dobrej koordynacji ruchów.