Każdy z nas wie, czym jest poczucie wstydu. W niektórych sytuacjach to trudne uczucie blokuje nas, i nie pozwala iść dalej. Podobnie jest podczas nauki tańca. Wiele osób rezygnuje z kursu jeszcze przed jego rozpoczęciem, ponieważ boją się, że sobie nie poradzą, lub zrobią coś głupiego, zostaną pośmiewiskiem.
Duża część społeczeństwa wstydzi się swojego ciała, i sposobu jego poruszania podczas tańca. Wstyd podczas kursu tańca występuje u dzieci, jak i u dorosłych. Nie jesteśmy w tym odosobnieni, jednak nie powinniśmy pozwolić wstydowi nad nami zapanować. Aby nauka tańca była tylko i wyłącznie przyjemnym sposobem na spędzanie czasu, a nie traumatycznym wydarzeniem, warto poznać kilka zasad i pułapek naszego mózgu.
Jak przestać się wstydzić podczas tańca?
Strach i wstyd u dzieci jest często związany z nieznajomością danego miejsca i sytuacji. Czują się skrępowane obecnością obcych dzieci, i wizją odłączenia od rodziców. Takich sytuacji można uniknąć poprzez wspieranie dziecka, uświadomienie go, że taniec jest świetną zabawą, i że nikt nie będzie go oceniał. Dzięki temu dziecko poczuje się pewnie, przestanie się wstydzić, a taniec zacznie sprawiać mu frajdę. W przypadku dorosłych największym problemem jest nadmierne myślenie o niepowodzeniach i wyolbrzymianie prawdopodobnych, wstydliwych sytuacji. Wstyd przed tańcem może być związany z brakiem kondycji. Taka osoba wyobraża sobie zazwyczaj, że nie nadąża za grupą, i jako jedyna ma nieidealne ciało. Najlepszym rozwiązaniem jest odcięcie się od takich myśli. Po pierwsze – każdy z nas ma ciało na swój sposób idealne, nie ma dwóch takich samych osób o identycznej budowie. Po drugie – rozpoczynając kurs w szkole tańca będziemy uczyć się na poziomie dostosowanym do swoich możliwości, a dopiero z czasem intensywność będzie się zwiększać. Dlatego, zamiast zamartwiać się swoim wyglądem, warto wrzucić na luz i czerpać przyjemność z tańca. Wiele osób ma wrażenie, że podczas kursu będzie stale obserwowane i krytykowane przez trenera. Nic bardziej mylnego! Trener jest przewodnikiem, który pokazuje kroki, motywuje i pomaga każdemu przyswoić przedstawiane kroki. Jego celem jest pomoc, nieocenianie. Dobrym sposobem na przełamanie wstydu jest wyście na imprezę w gronie bliskich znajomych. Poruszanie się w rytm muzyki w towarzystwie najbliższych pozwoli nam się zrelaksować i stopniowo przełamywać wstyd przed tańcem.